راهنما


راهنمای عضویت


عضویت در سایت
برای عضویت در بالای صفحه روی لینک ورود کلیک کنید، عضویت در سایت داناترین از طریق OpenID صورت می‌گیرد. برای عضویت باید یک اکانت OpenID داشته باشید (مثلاً اکانت گوگل). با کلیک بر روی آیکون مربوطه در صفحه ورود به صفحه احراز هویت سرویس‌دهنده مورد نظر منتقل می‌شوید. بعد از ورود موفق در سرویس‌دهنده و دادن اجازه لازم به داناترین برای استفاده از OpenID مجدداً به سایت هدایت می‌شوید و می‌توانید نام کاربری مورد نظر خود را انتخاب کنید و حساب کاربری جدید در داناترین بسازید.
امنیت OpenID
OpenID روش بسیار امنی برای عضویت در سایت است. شما در این روش لازم نیست که کلمه عبور جدیدی بسازید، کلمه عبور خود را در همان سرویس‌دهنده وارد می‌کنید. برای اطلاعات بیشتر پرسش امنیت در OpenID را ببینید.


راهنمای فعالیت


ارسال پرسش جدید
برای ارسال پرسش جدید مطابق شکل بعد از ورود به سایت در بالای صفحه روی عبارت «سوال بپرسید» کلیک کنید. با این کار فرم پرسش جدید برای شما باز می‌شود. در فرم پرسش ضمن مشخص کردن عنوان و متن سوال می‌بایست برای سوال تگ انتخاب کنید. تگ‌ها کلمات کلیدی هستند که به جستجوپذیری بیشتر سوالات کمک می‌کنند. هر سوال حداقل یک و حداکثر پنج تگ باید داشته باشد. داناترین سایت پرسش و پاسخ فناوری اطلاعات است پس سوالات فقط باید در حوزه فناوری اطلاعات باشند، سوالات مربوط به هک، کرک و سوالات خارج از موضوع سایت را می‌توانید گزارش کنید.
پاسخ به پرسش‌ها
برای پاسخ دادن به پرسش‌های سایت، بهتر است از پرسش‌های بدون پاسخ شروع کنید. برای این کار در بالای صفحه روی عبارت پرسش‌های بدون پاسخ کلیک کنید. در صفحه پرسش‌های بدون پاسخ لیستی از پرسش‌هایی که پاسخ ندارند یا هنوز پاسخ نهایی برای آن‌ها انتخاب نشده است را می‌توانید مشاهده کنید. برای حفظ کیفیت محتوای پرسش و پاسخ سایت، از دادن پاسخ‌های کلی یا تکراری اجتناب کنید.
تفاوت پاسخ و نظر
برای هر پرسش در داناترین امکان ارسال پاسخ و نظر وجود دارد. به عنوان مثال فرض کنید یک پرسش تحت عنوان «من یک کامپیوتر قدیمی دارم. چه ویندوزی نصب کنم؟»" مطرح شده باشد. یک نظر برای این سوال می‌تواند این باشد که «مشخصات کامپیوترتون چی هست؟ RAM, CPU, HDD چقدر هست؟» این صحبت در واقع جواب سوال نیست، بلکه نظری هست که به روشن‌تر شدن سوال کمک می‌کند. برای اطلاعات بیشتر پرسش اینکه در سایت داناترین روی هر سوال نظر داده بشه چه مزیتی داره؟ را ببینید.
رای دادن به نوشته‌ها
در کنار هر پرسش یا پاسخ یک فلش به سمت بالا ( ) و یکی به سمت پایین ( ) وجود دارد که در بین این علامت‌ها مجموع رای داده شده را می‌توانید مشاهده کنید. می‌توانید با کلیک بر روی فلش بالا رای مثبت و با کلیک بر روی فلش پایین رای منفی بدهید. همچنین در پاسخ‌ها با کلیک بر روی علامت چک مارک می‌توانید پاسخ پذیرفته شده را انتخاب کنید. در نظر‌ها نیز با کلیک بر روی آیکون می‌توانید به نظر رای مثبت بدهید. برای لغو رای خود حداکثر ظرف یک روز می‌توانید دوباره روی علامت مربوطه کلیک کنید تا رایتان را پس بگیرید. دقت داشته باشید که در هر روز فقط ۳۵ رای می‌توانید بدهید. اگر به سقف رای‌های خود برسید تا یک روز نمی‌توانید هیچ رای جدیدی بدهید.
نوشته‌های ویکی
سایت داناترین ترکیبی از یک سایت پرسش و پاسخ با امکان رای دادن و همینطور ویکی است. مطالبی که در داناترین به صورت موضوعی و نه سوالی مطرح می‌شوند این قابلیت را دارند که به یک مقاله ویکی تبدیل شوند. اگر موقع ارسال پرسش جدید مطالبی از این دست را منتشر می‌کردید، گزینه این یک نوشته ویکی است را علامت بزنید. برای اطلاعات بیشتر پرسش منظور از ویکی یا Wiki Community در سایت داناترین چیست؟ را ببینید.
معنای رنگ‌های پس زمینه
در داناترین به منظور مشخص شدن وضعیت پرسش‌ها و پاسخ‌ها از رنگ‌ها استفاده شده است، با توجه به تصویر، معنای رنگ‌ها به شرح زیر است:
سبز پررنگ پرسش پاسخ نهایی (پذیرفته شده) دارد.
سبز کم‌رنگ پرسش، پاسخ(هایی) دارد ولی هنوز پاسخ نهایی انتخاب نشده است.
خاکستری پرسش هنوز هیچ پاسخی ندارد.
توضیح اینکه از بین پاسخ‌هایی که به هر سوال داده می‌شود امکان انتخاب یک پاسخ به عنوان پاسخ نهایی از طرف شخص سوال کننده یا مدیران سایت وجود دارد. همچنین در صفحه پرسش‌هایی که پاسخ پذیرفته شده دارند رنگ پس زمینه پاسخ نیز به رنگ سبز می‌باشد که مشخص کننده پاسخ نهایی (پاسخ پذیرفته شده) می‌باشد.


راهنمای همکاری


امتیازدهی و مدیران سایت
در داناترین به ازای هر فعالیت و مشارکت در پرسش و پاسخ امتیازاتی به شما تعلق می‌گیرد. با زیاد شدن امتیازات، بعضی امکانات مدیریتی برای شما فعال می‌شود. مثلاً می‌توانید تگ‌‌ها یا محتوای پرسش و پاسخ دیگران را ویرایش کنید یا مثلاً پرسش‌هایی را حذف کنید. در این سیستم مدیر شما هستید، هر چه بیشتر تلاش کنید امکانات مدیریتی بیشتری به شما تعلق می‌گیرد.
حمایت از داناترین
بهترین حمایت از داناترین در حال حاضر کمک به معرفی ‌آن و آشنا کردن کاربران با نحوه فعالیت سایت است. اگر از داناترین تجربه‌ای دارید در وبلاگتان یا شبکه‌های اجتماعی از آن تجربه بگویید. کاستی‌ها و ضعف‌ها را به ما گوشزد کنید. اگر ایده‌ای دارید برای بهتر شدن سایت در صفحه ارسال نظرات ایده‌تان را بنویسید.
تماس با داناترین
برای تماس با داناترین می‌توانید از صفحه ارسال نظرات استفاده کنید.