نصب ویندوز xp و seven در کنار هم

۳

چگونه می توان ویندوز xp و seven را در کنار هم داشت؟ و از همان ابتدای بوت شدن انتخاب کرد که کدام ویندوز لود شود

با سلام من ویندوز ۷ روی درایو سی نصب داشتم میخواستم ویندوز xp رو روی درایو دی نصب کنم که نشد وسط راه ارور داد الان همون ویندوز ۷ هم اجرا نمیشه یعنی اصلا نیستش میشه راهنماییم کنید؟ متشکرم - - yasi - ۰۰:۳۱ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۶
انصراف

۶  پاسخ

۵

این کار Multi Boot اصلا کاری نداره فقط کافی نرم افزار EasyBCD را نصب کنی ، من خودم ۶۴ ۷ و xp ۳۲ و ۹۸ و ubuntu و mac os iATKOSرو زمانی با هم داشتم (الان همه رو + چند تا دیگه را در VirtualBox دارم (جدیدترین ورژنش خیلی از os ها رو ساپورت می کنه حتی مک سرور را،البته به جای سرور میشه کلک مرغابی زد و معمولیش رو نصب کرد) فقط نباید کارهایی که مربوط به پیکربندی اجزای کامپیوتر میشه مثل defragment تو ویندوز یا resize پارتیشن ها تو هر os ای را انجام دهی و البته …
این هم یه سرچ از معلم خوبم:سرچ گوگلی

پاسخ داده شده ۰۳:۱۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۴ yeketaz۱،۴۳۷۴۱۵
منم از EasyBCD استفاده کردم. خیلی کار رو راهت می‌کنه و بدون هیچ دردسری می‌تونی چند تا سیستم عامل رو کنار هم نصب کنی! - moallemi - ۰۵:۳۷ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۴
انصراف
۲

Boot-US ۲.۱.۸ | Sep. 2۶,۲0۱۰ | Dr. Ulrich Straub | ۲.۱ MB

alt text

مدیریت بوتِ سیستم: استفاده از چند سیستم عامل بر روی یک هارد دیسک نیازمند برخی پیش زمینه ها و آگاهیست، متآسفانه اطلاعاتِ صحیح و کاربردی در این مقوله در هیچ رفرنسی وجود ندارد و به دلیل اهمیت و نیز خواست و پرسش عمومیِ اکثر کاربران کامپیوتر در اینجا سعی به ارائۀ پاره ایی از موارد خواهد شد.

۱- ضرورت: تعدد سیستمهای عامل دستِ ما را برای کارهایِ مختلف باز نگاه میدارد، بسیاری از نرم افزارها وابستگی به سیستم عامل دارند، یا در موارد بروز اشکال، یا نصبِ برنامه یا درایوریِ ناسازگار و غیرو در یکی از آنان و تنگنایِ زمان برای حلِ مشکل براحتی میتوان بسراغ دیگری رفت، همچنین بمنظور تقسیم بندی اعمال مختلف مانند کارهای گرافیکی یا اینترنت و غیرو میتوان از آن سود برد.

۲- امنیتی: به هنگام مواجهه با نرم افزارهایِ مخرب مانند انواع ویروس و ترویا که سیستم عملا غیر استفاده خواهد شد میبایست آلترناتیو مناسبی وجود داشته باشد، ولی چگونه؟ آیا اگر دو سیستم عامل در یک پارتیشن موجود باشند و یا حتی ویرچوالی و اِمولیشن احتمال آلودگی و خطر حذف خواهد شد؟

۳- انتخاب روش: در سیستم عاملهایِ ویندوز ایکس-پی، ویستا و سِون براحتی میتوان سیستم عاملِ ویندوز دیگری را نصب نمود و یا حتا امکانِ امولِیشن و ویرچوال-ویندوز که از ویژگیهایِ جدید ویندوز سِون است و البته با نرم افزارهایِ دیگری نیز قابل انجام است، ولی این موارد علاوه بر شلوغ و کند کردن سیستم قادر به نصب سیستم عاملهایِ دیگر مانند لینوکس نیستند، همچنین امنیت در موارد بروز ویروس را نیز تضمین نمیکند، یا در برخی مواردِ بروز اشکال در سیستم عاملِ اصلی ممکن است دیگری را نیز از دست بدهیم. بنابر این با در نظر گرفتن جمیع موارد بهتر آنست هارد دیسک ما دارای چند پارتیشن پرایمری ( حداکثر ۳ پارتیشن) و نصب چند سیستم عاملِ دلخواه بصورت مستقل بر آن باشد، در این روش پس از بوت شدنِ سیستم منویی حاویِ لیستِ سیستمهایِ عامل و یا فلاپی-دیسک-درایو ظاهر خواهد گشت که قادر به انتخاب هر یک خواهیم بود.

۴- نرم افزار مناسب: برنامه هایی در این مورد وجود دارند که تمامیِ آنها بجز دو نمونه دارایِ اشکالاتِ فراوان و یا کامل نبودنِ امکانات و قابلییتها و یا عدم سهولت استفاده میباشند، در اینجا تنها از این دو یاد میشود:

? Boot-US ۲.۱.۸ —- or —– Symantec (PowerQuest) BootMagic ۸.۵

بوت مَجیک و پارتیشن مجیک شاهکار کمپانی پاور کوئست که بعدها توسط کمپانی سیمانتک خریداری شد و برخلاف انتظار از چنین کمپانی و پرسنل و مدیریتِ دقیق و خردمند در ارتقاء آن، این محصول با دو نگارش متوقف گشت، متاسفانه قابلیتِ ساپورتِ هارد دیسک برای بوت مجیک یا حتا پارتیشن مجیک نهایتا ۸۰ گیگابایت است و استفاده از این محصول امروزه برای هارددیسکهایی ترابایتی منجر به بروز اشکال خواهد بود بعلاوه بدلیل عدم آپدیت با برخی از انواع هارددیسکها سازگار نیست.

بوت-آس: بنابرین گزاف نیست گفته شود تنها یک محصول با کیفیت و با امکانات و قابلیتهای مناسب برای چنین امری موجود است، ولی خوشبختانه این محصول بدست دانشمند گرانقدر دکتر اُولریش اِستراب که بصورت منظم و دائمی به ارتقاء کمی و کیفیِ آن مشغول است و ذهنش چندان در بندِ مادیات نیست، انجام پذیرفته، بنابرین برای رجیستر نمودن آن با یک جستجویِ ساده میتوان لایسنسِ آنرا که برای کلیۀ ورژنها تغییر نیافته در اینترنت یافت، بنده از اینکار معذورم، این نرم افزار قابل نصب بر تمامی نسخه های ویندوز اعم از ۳۲بیت و ۶۴بیت بوده و قادر به بوتِ هر نوع سیستم عاملی در کائنات میباشد، منویِ بوتِ این نرم افزار برخلافِ بوت مجیک دارای گزینۀ انتخابِ فلاپی-دیسک-درایو نیز میباشد، همچنین امکانِ ذخیره در فلاپی دیسک یا سی-دی و بوت توسط آنان را نیز داراست، برای استفاده از آن ابتدا میبایست هارددیسک را با نرم افزاری مناسب مانند ایسوز پارتیشن مستر یا پارتیشن ویزارد و یا پاراگون ، پارتیشن بندی و دو یا سه پارتیشن پرایمری ایجاد کرد و در هر کدام سیستم عامل دلخواه را نصب نمود.

اکنون پس از بوت سیستم و انتخاب و ورود به یک سیستم عامل، بقیۀ پارتیشنهایِ پرایمری مخفی خواهند بود، البته یکی دیگر از قابلیتهایِ این نرم افزار انتخابِ آشکار یا مخفیِ همین پارتیشنها میباشد. چنانچه سئوال یا اشکالی بود دریغ نفرمایید.

Dr.SHAHRUZ MAHPAN

انصراف
۲

شما اگر xp را نصب کنید و بعد از آن seven رو نصب کنید به صورت پیش فرض همین طوری می شود که شما می خواهید
اما بهترین کار نصب ویندوز ۷ و بعد از آن نصب شبیه ساز xp مخصوص seven هست,
این شبیه ساز توسط مایکروسافت عرضه شده و یک ویندوز xp کامل را درون ۷ برای شما اجرا خواهد کرد

پاسخ داده شده ۱۸:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۲ sinaevil۲۲۴۸
۱
روشی که sinaevil گفتن روش Dual Boot هست ! روشی که کاملا غیر استاندارد و نا مطمئنه! به این فکر کردی که بخوای ویندوز ۷ رو دوباره نصب کنی یا اصلا پاکش کنی واسه ویندوز Xp چه اتفاقی می افته ؟؟؟؟ بهتره از Multi Boot استفاده کنی - 2lphin - ۰۲:۳۳ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۳
انصراف
۰

به نظر من بهترین راه نصب چندین سیستم عامل ( حتی لینوکس و ویندوز در کنار هم ) استفاده از برنامه partition Magic است . با اجرای برنامه در پنل سمت چپ برنامه گزینه install new OS ( یا یه چیزی مشابه این) را انتحاب کنید بعد به راحتی و در قالب یک wizard هر سیستم عاملی که دوست داشتید روی هر درایو دلخواهتون نصب کنید

پاسخ داده شده ۱۲:۴۰ - ۱۳۸۹/۰۸/۱۳ hamedpc007۶۷۸۳۷
انصراف
۰

راحتترین کار اینه که روی درایو c ویندو xp نصب کنی و بعد از طریق ویندوز xp ویندوز seven رو نصب کنی البته موقع انتخاب درایو اصلی یا همون درایو مادر حواست باشه که درایوی غیر از درایو c رو انتخاب کنی و بعد از اینکه نصب شد با اولین ریست کردن سیستم میتونی بین دو ویندوز یکی رو انتخاب کنی و واردش بشی ولی یه مشکلی که هست اینکه که برنامه ای که رو هر کدوم نصب بشه رو دیگری کار نمیکنه مگر اینکه رو اون یکی هم 1 بار نصب بشه یعنی برای استفاده از نرم افزار تو هر دو ویندوز باید نرم افزار رو ۲ بار نصب کنی ۱ بار رو xp و بار دوم رو seven.

پاسخ داده شده ۱۴:۱۹ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷ دانوش۱۱۹۱۷۲۶
انصراف

یکی از بهترین روش ها برای داشتن چند سیستم عامل در کنار هم استفاده از نرم افزار VMware Work Station هست. به فرض شما لپ تابی دارید که ویندوز اورجینال ۷ داره. حال ویندوز XP می خواهید. یا حتی یک نسخه لینوکس هم می خواهید نصب کنید. با VMware به راحتی از یک سیستم عامل، سیستم عامل های دیگه رو بوت کنید. جالب اینجاست که دیگه ترسی از اینکه بلایی سر ویندوز اصلی تون بیاد ندارید. یا حتی می تونید فایل های سیستم عامل دوم رو کپی کنید و در یک کامپیوتر دیگه که VMware داره ببرید.

alt text

شاید تا به حال اتفاق افتاده باشد روبه روی رایانه تان بنشینید و در دل آرزو کنید کاش رایانه تان یک خواهر یا برادر دیگر هم داشت تا هم او تنها نبود و هم شما … نرم افزاری را که نوشته اید تحت شبکه تست کنید و ببینید جواب می دهد یا خیر. بدون این که نیازی به دوباره بوت کردن رایانه تان باشد، به یک سیستم عامل دیگر به طور همزمان دسترسی داشته باشید.
نرم افزار جدیدی را که اصلا نمی دانید قرار است چه بلایی سر سیستم شما بیاورد، قبلا روی آن دیگری امتحان می کردید. به کشت ویروسهایی بپردازید که فقط برای ارتقای سطح امنیت سیستم های رایانه ای و پیدا کردن چالشهای نرم افزاری مبادرت به تولید آنها کرده اید. و … همه اینها با برپایی یک ایستگاه کاری مجازی امکان پذیر است. با ایستگاه کاری VMware آشنا شوید:

ایستگاه کاری VMware چیست؟
VMware نرم افزار قدرتمند ماشین مجازی ، طراحی شده برای توسعه دهندگان نرم افزارها و مدیران سیستم و کسانی است که می خواهند در ساختار نرم افزاری شان تغییرات اساسی بدهند، نرم افزار تست کنند و خلاصه هر کاری که فکرش را بکنید.
این نرم افزار با قدمت بیش از ۵ سال و برنده شدن بیش از یک دو جین جوایز بزرگ محصولات نرم افزاری ، توسعه دهندگان نرم افزار را قادر می کند، پیچیده ترین برنامه های تحت شبکه را که در ویندوزهای مایکروسافت ، Linux یا Net ware اجرا می شوند روی تنها یک رایانه desktop، اجرا کنند.
خصیصه های ویژه ای نظیر: شبکه بندی مجازی (Virtural Networking) انجام تراکنشها به صورت زنده و Real time به اشتراک گذاری پوشه ها و drag and drop پشتیبانی از ( PXE محیط اجرای از پیش بوت شده) از VMware یک وسیله ضروری برای توسعه دهندگان IT و مدیران سیستم ها ساخته است.

ایستگاه کاری VMware چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟
این نرم افزار با میلیون ها کاربر در سراسر دنیا، کارایی را در تولید نرم افزارها بهبود می بخشد، هزینه ها را کاهش می دهد و انعطاف پذیری را بالا می برد و راه امن تری را برای جواب گرفتن از برنامه ها پیش پای ما می گذارد.
نصب VMware روی رایانه رومیزی تان اولین گام برای انتقال ساختار IT موجود به یک ساختار مجازی است. با ایستگاه کاری VMware غیر از ساده کردن عملیات توسعه و تست نرم افزار و سرعت بخشیدن به توسعه برنامه های کاربردی ، سازگاری برنامه های کاربردی و اجرای عملی مهاجرت از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر را تضمین می کند و امکان امتحان این که آیا این نقل و انتقال و تعویض سیستم عامل ، زیانی برای شبکه یا سایر نرم افزارهای کاربردی در حال اجرا دارد یا خیر را به شما می دهد.

ایستگاه کاری VMware چگونه کار می کند؟
این ایستگاه کاری با فعال سازی چند سیستم عامل و برنامه های کاربردی مربوط به آنها به طور همزمان روی یک ماشین فیزیکی منفرد، عمل می کند.
سیستم عاملها به همراه نرم افزار های کاربردیشان در ماشین مجازی همگی روی یک قطعه از سخت افزار نشسته اند. لایه مجازی سازی VMware، منابع سخت افزار فیزیکی را به منابع ماشین مجازی می نگارد به طوری که انگار هر ماشین مجازی ، پردازنده ، حافظه و دیسک و ابزارهای O/I ویژه خود را دارد و همگی مطابق استاندارد رایانه های X۸۶هستند.
به کمک ایستگاه کاری VMware شبکه های مجازی پیچیده ای راه اندازی می کنید و انواع نرم افزارها را در هر محیطی که می خواهید به طور همزمان اجرا کنید و همه اینها را یکجا روی سیستم خود انجام دهید.
بدون نیاز به انجام عملیات پارتیشن بندی دوباره دیسک و سیستم عاملی جدید نصب کنید و بدون این که سیستم را از نو بوت کنید بین سیستم عامل های نصب شده روی رایانه تان سوئیچ کنید.

دیگر قابلیت های نرم افزار:

 • قابلیت اجرای برنامه ها ی سویچ تنها با drag and drop
 • پشتیبانی کامل و هماهنگ از PXE
 • مدیریت چند رده ای موقعیتها
 • پیکربندی نرم افزار بصورتهای شبکه مجازی، تصاویر زنده
 • اجرای یکپارچه ویندوز, لینوکس,Netware, Solaris X۸۶ به صورت شبکه مجازی
 • پشتیبانی از ویندوز Vista
 • قابلیت نمایش چندین مونیتور
 • پشتیبانی از MP۳ Players وUSB ۲ Devices
 • قابلیت پشتیبانی سیستم های ۳۲ بیتی و ۶۴ بیتی در محیط لینوکس و ویندوز
 • قابلیت نمایش سیستم عامل قبل از اجرای آن
 • محیط پیشرانه مستحکم و قدرتمند با بافت بیسیک

ویژگی های جدید نسخه 7.0.0.۲۰3۷۳۹:

 • پشتیبانی از ویندوز ۷
 • درایور جدید گرافیکی WDDM برای ویندوز ۷
 • OpenGL و Shader Model ۳.۰ برای ویندوز xp و ویندوز vista
 • پشتیبانی از VMware vSphere ۴ به عنوان guest OS
 • پیکربندی سیستم های مجازی برای استفاده ار cpuهای چند هسته ای
 • پرینت در سیستم مجازی بدون نیاز به نصب درایور پرینتر با استفاده از ThinPrint
 • امنیت ماشین های مجازی با ۱۲۸bit- encryption

منبع

پاسخ داده شده ۰۱:۲۰ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۶ irmob۴۹۸۴۱۱
لازم به کپی کردن تمام متن نیست.می توانید چند خطش را بذارید و بقیش رو ارجاع دهید. - yeketaz - ۰۱:۲۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۶
خوب گفتم همین جا متن کامل رو بخونند. لینک هم دادم برای دانلود. اتفاقا پاراگراف اول رو خودم نوشتم. دنبال لینک دانلود بودم. دیدم توضیحات بیشتری داشت. اینکه دیگه نمره منفی نداره :) - irmob - ۰۳:۳۸ - ۱۳۸۹/۱۰/۲۷
انصراف
انصراف