علت حذف لینک به کرک نرم افزارها در داناترین

۳

سلام.
با توجه به اینکه عموما این سوال خیلی از دوستان هست و هر فردی دوست نداره جوابی که به یه سوال میدهد ویرایش بشود و لینکی که اون فرد در جواب سوال قرار میدهد حذف شود از دوستان و به خصوص حامد عزیز خواهش میکنم همانطور که خودشون گفته بودند یک جواب کامل به این سوال بدهند که :
” علت حذف لینک به کرک نرم افزارها در جواب هایی که به سوالات داده میشود چیست؟”

والله میگن خلاف قانون کپی رایته ؟آخه یعنی چی؟ کجامون کپی رایته؟ که اینمون باشه؟ تو کلی از سایتهای معروف خیلی نرم افزارها با کرک ارائه میشن اما اینجا…. - hamid - ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۱
انصراف

۱  پاسخ

۲

در خصوص این پرسش به چند نکته باید توجه داشت:

۱- سایتهای زیادی به زبان فارسی وجود دارد که به صورت تخصصی به ارائه کرک نرم افزارها می پردازند، اغلب این سایتها خودشان انجمن گفت و گو یا بخشی برای درخواست کرک نرم افزار دارند. داناترین نمی تواند هیچگاه به صورت تخصصی با مساله کرک نرم افزارها برخورد داشته باشد، به عبارت بهتر با سوالاتی در زمینه کرک روبرو خواهیم شد که هیچگاه در داناترین پاسخ نخواهد گرفت ولی اگر همان سوال در انجمن یک سایت تخصصی کرک مطرح شود به سرعت پاسخ می گیرد.

۲-وقتی شما برای کرک یک نرم افزار در اینترنت جستجو می کنید، تقریباً هیچ وقت داناترین را پیدا نمی کنید، چرا که همانطور که اعلام شد سایتهای بسیاری هستند که به صورت تخصصی این کار را انجام می دهند و در نتایج جستجو هم بالاتر هستند. به این ترتیب سوالاتی که در زمینه کرک پرسیده می شود هیچگاه توسط دیگران پیدا نمی شود. دقت کنید که یکی از ویژگی های سیستم داناترین این است که کاربران بتوانند از طریق جستجو در سوالات یا تگ ها به پاسخ خود برسند. گوگل الان بیش از ۱۹00۰ نتیجه جستجو را در دامنه داناترین ایندکس کرده است با این وجود به دلیل حجم داده تخصصی که در سایتهای دیگر هست داناترین هیچگاه از این طریق ترافیکی نخواهد داشت.

۳-معمولاً اغلب کرک ها مدت دار هستند یعنی در نسخه های جدیدتر نرم افزارها قابل استفاده نیستند، به این ترتیب بعد از مدتی ما با انبوهی از سوالات روبرو خواهیم بود که در آن لینک کرکی وجود دارد که کار نمی کند که همین باعث نارضایتی کاربران می شود. این اتفاقی است که برای انجمن های گفت و گو بسیار پیش می آید.

۴-داناترین یک اتفاق خوب برای وب فارسی است، جایی که می توانید سوال در حوزه فناوری اطلاعات بپرسید و دانسته هایتان را با دیگران به اشتراک بگذارید. اگر از تاریخچه داناترین اطلاع داشته باشید احتمالاً می دانید که ابتدا داناترین قرار بود از سرویس سایت Stack Exchange استفاده کند و برای این منظور proposal ای هم تهیه شده بود که به دلایلی به نتیجه نرسید. تصور کنید اگر سایت بر مبنای آن سرویس قرار بود کار کند ما ملزم به رعایت کپی رایت و حذف لینکهای ناقض کپی رایت بودیم.
گرچه داناترین هنوز سایت کوچکی است اما فکر می کنم می توانیم حداقل هایی را رعایت کنیم، یعنی تا حدی در کلاس بین المللی به مسائل نگاه کنیم. فرض کنید بخواهیم داناترین را به عنوان نمونه ای فارسی از SuperUser مطرح کنید، آیا با وجود ده ها لینک کرک نرم افزارهای تجاری و … می توانیم باز هم حرفی برای گفتن داشته باشیم؟

برای روشن شدن موضوع به موردی که مدتی پیش اتفاق افتاد اشاره می کنم. یک سایت دولتی ایران یک ftp پر از آخرین نسخه نرم افزارهای کرک شده تجاری را به صورت عمومی در اینترنت گذاشته بود، نرم افزارهایی مثل آفیس، فوتوشاپ، ویندوز و … موضوع در سایت های و وبلاگ های خارجی مطرح شد و خب احتمالاً می توانید حدس بزنید که بازخوردها چندان مناسب نبود.

امیدوارم موارد اشاره شده در بالا گویا بوده باشند، بحث بیشتر را در کامنتهای این پاسخ می توانید دنبال کنید.

پاسخ داده شده ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۱ hamed۳،۳۳۸۹۴۸۸۷
۲
یک نکته شخصی هم به این پاسخ اضافه میکنم. گاهی که لینکهای حاوی کرک ویرایش می شوند کاربران می پرسند:“آیا برای همه نرم افزارهای مورد استفاده تان پول پرداخته اید؟“ من توسعه دهنده نرم افزارها هستم و اتفاقاً از نرم افزارهای تجاری زیادی هم استفاده میکنم که هیچ هزینه ای بابتشان پرداخت نکردم، اما این باعث نمی شود که سلیقه شخصی را در اداره سایت داناترین وارد کنم. واقعیت این است که من به دلیل اینکه شخصاً از کرک بسیاری نرم افزارها استفاده میکنم نمی توانم در مدح و ستایش قانون کپی رایت و احترام گذاشتن به حقوق مولف سخنرانی کنم ولی حداقل می شود فضایی ایجاد کرد که به تمرین این موضوع بپردازیم. داناترین سعی دارد این طوری باشد - hamed - ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۱
انصراف
انصراف