شیرپوینت چیست؟

۲

یک سوال خیلی ابتدایی اما جالب، اون هم اینه که این شیرپوینت (Microsoft SharePoint) که همش صحبت از اون هست، دقیقا چیه؟ دنبال یک تعریف کوتاه و مفیدم که اگه کسی پرسید بتونم در چند جمله پاسخ بدهم.

هیچی…منظور صاحب تاپیک از شیر پوینت،شیر پوینت ماکروسافت آفیس ۲0۱۰ بوده و وقتی منو حمید شیر پوینت رو توصیف کردیم براش،برامون امتیاز منفی رد کرد…ما هم پستامونو پاک کردیم…به همین سادگی… - amin202 - ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۷
واقعا یک سوال اشتباه دلیل امتیاز منفی گرفتن نمیشه من همینجا مخالفتم رو اعلام مکنم - hamid - ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
در مورد “شیرپوینت چیست”، گفتنی است ک این سوال یکی از بیشترین سوالات در مورد شیرپوینت در اینترنت می باشد.از طریق نتایج گوگل این قابل مشاهده است. منم شخصا اگه منفی به کسی دادم، به جوابش و نظری که نوشته شده از دید خودم دادم و جواب را با معیار هایی که در ذهن داشتم متناقض می دونستم همین. می شد پاک نمی کردید تا دیگران هم قضاوت کنند. بازم اگه سبب ناراحتی کسی شدم قصدی نبوده و فقط قوانین سایت را سعی می کردم رعایت کنم. از این که جواب به سوالم دادید هم تشکر می کنم - fm - ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۸
نه شما باید قبول کنید که باید از همون ابتدا می نوشتید Microsoft SharePoint و وقتی ننوشتید باید بدونید که باعث اشتباه میشوید و دیگران برداشتهای متفاوتی میکنند و پاسخ شما رو از جنبه ای که شما نمیخواهید میدهند و این که گناه فرد پاسخ دهنده نیست شما باید میگفتید که من اشتباه سوال کردم منظورم فلان چیز بود - hamid - ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
به نظرم SharePoint یک نام خاص هست و به جز مایکرسافت شیرپوینت در جای دیگه ای معنی نداره - hamed - ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۹
انصراف

۱  پاسخ

۵

شیرپوینت چیست؟ این سوالی است که توسط خیلی ها پرسیده می شود و جوابهای مختلفی هم به آن داده شده است.

البته من با تعریف دوست عزیزمان در خصوص اینکه شیرپوینت یک CMS پیشرفته است اصلا موافق نیستم. در واقع فقط یکی از سرویسهای شیرپوینت امکان مدیریت محتوی یا همان CMS است که جزو کمترین قابلیتهای آن به شمار می آید و اصولا مقایسه یک CMS با شیرپوینت که بیشتر به عنوان یک سکو و بستر برنامه های مبتنی بر وب از آن استفاده می شود، اشتباه است.

تعریف خود مایکروسافت از شیرپوینت ۲0۱۰
“شیرپوینت کار گروهی برای افراد را تسهیل می کند. با استفاده از شیرپوینت، افراد گروه شما می توانند وب سایت هایی جهت به اشتراک گذاری اطلاعات ایجاد کنند، اسناد خود را در طول کار مدیریت کنند و گزارشهایی را جهت کمک به تصمیم گیری های دیگران منتشر نمایند.”

تعریف دیگری از مایکروسافت درباره شیرپوینت ۲0۰۷
“شیرپونت پورتال اطلاعات سازمانی مایکروسافت است که می تواند با انجام پیکربندی بر روی اینترانت ، اکسترانت و اینترنت مورد استفاده قرار گیرد . مایکروسافت آفیس شیرپونت ۲0۰۷ این امکان را برای افراد ، تیمها و متخصصین فراهم کرده است که با هم در ارتباط بوده و تعاملات داشته باشند.”

به نقل از کتاب SharePoint Quick Step
“شیرپوینت بستری است از سرویسهای یکپارچه نظیر مدیریت محتوی، پورتال، گردش کار، هوش سازمانی، اکسل سرویس، اکسس سرویس، جستجو، فرم سرور و… است که به افراد مختلف در سطوح مختلف از دانش فناوری اطلاعات اجازه می دهد در قالب کاربر نهایی، طراح، برنامه نویس و مدیر سیستم با استفاده از این سرویسها نیازهای سازمانی خود را در کمترین زمان و با کمترین هزینه پاسخ دهند.”

شخصا تعریف آخر را بیشتر از بقیه می پسندم زیرا جامعیت شیرپوینت را بهتر نشان می دهد.

با این تعریف اولا مشخص می شود که شیرپوینت یک سکو و platform نرم افزاری است که برای توسعه راهکارها و برنامه های نرم افزاری مورد استفاده قرار می گیرد.

دوما مشخص می کند که شیرپوینت فراتر از چند خط کد open source است. در واقع یک معماری پیشرفته است که در آن مجموعه ای از سرویسها کنار هم قرار گرفته و یکپارچه شده اند.

سوما مشخص می شود که مخاطبین شیرپوینت در سه دسته کاربران نهایی به عنوان استفاده کننده، طراحان به عنوان توسعه دهنده راهکار بر پایه شیرپوینت و بدون استفاده از کد. و در نهایت برنامه نویسانی که با استفاده از SDK شیرپوینت می توانند افزونه ها و وب پارتهای خاصی را توسعه داده و بر روی شیرپوینت و به صورت یکپارچه با دیگر سرویهای و اجزای آن نصب و راه اندازی کنند

پاسخ داده شده ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۰/۰۴/۱۴ Mehdi۳۰۱۶
انصراف
انصراف