پورتال چیست و فرق ان با وبسایت چیست؟

۲  پاسخ

۷

تفاوت های اساسی میان یک وب سایت و یک پورتال وجود دارد. مهمترین این موارد در زیر به صورت خلاصه آورده شده است:

• پورتال به صورت دروازه ورود به یک بانک اطلاعاتی است. آنچه که مهم است، آن است که پورتال همواره ما را به سایتها یا پورتال های دیگر راهنمایی می کند و به خودی خود تنها یک راهنما است. برای همین است که در بعضی از موارد به پورتالها، Internet Yellow Pages می گوییم.
در حالی که یک وب سایت می تواند حاوی مقدار زیادی اطلاعات باشد که فقط بر روی آن سایت قابل دسترسی است.
ممکن است، وب سایت از امکاناتی مشابه یک پورتال برای جستجو و مدیریت داده ها استفاده نماید، اما آنچه که مهم است آن است که این داده ها عموما بر روی پایگاه داده های خود سایت قرار دارند.

• پورتال عموما” حاوی مطالبی است که جنبه اطلاعات عمومی دارد. داده هایی که از منابع مختلف بر روی یک پورتال جمع آوری می شوند، معمولا دارای پراکندگی فراوانی هستند. به همین علت، در بسیاری از پورتال ها، ابزارهایی مانند Directory قرار داده می شود تا این اطلاعات را طبقه بندی نماید.

از سوی دیگر داده های قرار داده شده بر روی یک وب سایت، اولا” از منابع محدودتری تامین می شوند و ثانیا” دارای پراکندگی زیادی نبوده، حول یک محور و موضوع مشخص دور می زند و به اصطلاح نخصصی تر هستند .

• پورتال یک سیستم کاربر محور است. به این معنی که تمام امکانات پورتال بر این اساس پیش بینی شده است تا جوابگوی نیاز های کاربران با سلایق، علاقمندیها، سنین و رده های کاری متفاوت باشد. امکاناتی مثل پست الکترونیکی، Chat، انجمنهای اینترنتی و … همه برای آن است که کاربران را به هر شکل ممکن به پورتال دعوت نماید.

در حالیکه یک وب سایت،یک سیستم Subjective یا موضوع محور است. درست است در هر وب سایت، امکاناتی برای کاربران مختلف پیش بینی می شود، اما باید به این نکته توجه داشت که کاربری که با یک وب سایت کار میکند باید به شکلی به موضوع وب سایت مرتبط یا علاقمند باشد.

• یکی از مهمترین جنبه های تفاوت بین پورتال و وب سایت جنبه اقتصادی آن است. پورتال ها عموما” برای کسب درآمد ساخته شده اند. بیشتر پورتال ها درآمد های خود را از طریق تبلیغات کسب می نمایند.

منبع : تگفا

انصراف
۲

وبسایت (به معنای پایگاه وب) یک لغت فراگیر است که به هر پایگاهی که از طریق اینترنت در دسترس باشد اطلاق میشود. یک وبسایت میتواند یک وبلاگ, یک صفحه, یک موتور جستجو و … باشد.

پورتال اینترنتی که خود یک نوع وبسایت است, پایگاهی است که به کاربران خدمات مختلف ارائه داده و به صورت پویا میباشد. به این معنی که به درخواست کاربر عکس العمل نشان داده و ممکن است محتوای متفاوتی به هرکاربر نمایش دهد. از انواع پورتال ها میتوان به سایتهای انجمنی, سایتهای ارائه خدمات ایمیل, سایتهای سازمانی که به کارمندان خود خدمات میدهد و یا وبسایت یک دانشگاه که امکان ارائه اطلاعات مربوط به هر دانشجو را ممکن میکند, اشاره کرد.

پاسخ داده شده ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۰/۰۶/۰۲ 2hamed۴،۳۸۷۲۱۲
انصراف
انصراف