قرار دادن سورس پروژه مالتی مدیا در اختیار مشتری؟

۱

سلام،
دوستانی که دستی در کار تولید نرم افزار دارند، آیا عرف هست که سورس رو در اختیار مشتری بگذارند؟
به خصوص در مورد نرم افزارهای مالتی مدیا،‌ مثلا فایل fla پروژه در اختیار مشتری قرار میگیره یا فقط نسخه نهایی؟

پرسیده شده ۰۳:۳۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ nses۸۷۱۹
انصراف

۳  پاسخ

۲

در مورد نرم افزار که اصلا عرف نیست که سورس رو در اختیار مشتری بگذارن مگر در شرایط خاص و با هزینه خیلی بالا. ولی در مورد پروژه‌های مالتی مدیا مثل fla فلش یا psd فوتوشاپ این قضیه زیاد پیش میاد که بعدا مشتری بتونه خودش تغییرات جزیی رو بده. معمولا در پروژه‌های مالتی مدیا اگر مشتری درخواست سورس رو کرد یه درصدی به هزینه اضافه میشه که بستگی به نظر شما و ارزش کارتون رو داره. معمولا بین ۳0 تا ۵۰ درصد اضافه کردن به هزینه اولیه معمول هست و اگه کار خاصی باشه و زحمت زیادی براش کشیده باشید میتونید بیشتر از این درصد رو هم درخواست کنید.

پاسخ داده شده ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۸ behrangf۸۷۴۲۸
انصراف
۱

من مدت زمان زیادی فلش کار میکردم. و اون موقع فقط تحت شرایط خاص سورس برنامه را در اختیارش میگذاشتم. شرایط خاص هم زمانی بود که دیگه قرار نبود روی پروژه کار کنم. ولی اگر همچنان دوست داشتم و اونها دیگه دلشون نمیخواست که با من کار کنن، اون وقت با یک هزینه‌ی اضافی معمولا یک تا دو برابر هزینه پروژه، سورس رو به اونها تحویل میدادم.

اما بهترین حالت هم برای شما و هم برای مشتری زمانی هست که شما اونها رو تشویق کنی که کار با شما رو ادامه بدن، و تغییرات مورد نیازشون رو در کمترین زمان و با بهترین هزینه براشون انجام بدی. اینطوری هم اونها نرم افزار بی سرپرست ندارن و هم شما محل درآمدی راحت و مطمئن خواهی داشت.

پاسخ داده شده ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۲۰ Alireza۴۶۱۱
انصراف
۱

همیشه نسخه نهایی در اختیار مشتری قرار می گیره. هر پروژه ای باشه. البته امکان داره مشتری سورس پروژه رو از شما بخره ولی طبیعتا شما به همون قیمت نخواهید فروخت. برای مثال شرکت adobe نرم افزار فتوشاپ رو که حدودا ۴0۰ دلار میفروشه اگر بخواد سورس برنامه رو بفروشه که نمیفروشه مطمئنا یه چیزی حدود چند میلیون دلار پولشه چون وقتی سورس از شما خریداری شد دیگه اون نرم افزار مال شما نیست.

اما در مواردی سورس در اختیار مشتری قرار می گیره. وقتی که شما نرم افزار رو پشتیبانی نکنید. که در اینصورت به دلیل نقص تیم نرم افزاری مجبور به خودفروشی میشین ( واقعا خودفروشیه ) چون وقتتون رو صرف کردید برای این کار جدا از مشکلاتی که به خاطر نشستن پشت سیستم براتون به وجود میاد.

پاسخ داده شده ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۷ black assassin۳۸۶۴
۲
البته مثال نرم افزار فتوشاپ که یه جورایی قیاس مع الفارق بود! من بیشتر منظورم نرم افزارهایی هست که به سفارش یک مشتری خاص تولید میشه. بگذارید محدوده رو کوچکتر کنیم، به صورت خاص مثلا یک سی دی مالتی مدیا تبلیغاتی برای یه شرکت… - nses - ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۷
اگه مشتری شما فقط یه شرکت یا یه شخص خاصه و این کار رو نمی تونید به کس دیگه ای هم بفروشید اینجا به خودتون بستگی داره که سورس پروژه رو بهشون بدین یا نه. هر چند به نظر من حتی تو این زمینه هم این کار رو انجام ندین. اولا که شما همرا سورس برنامه ایده خودتون رو هم دارین می فروشین که ممکنه تکنیک های شما تو ساخت این مالتی مدیا لو بره و فردا دیگه به قول معرف خودشون بشن همه کاره و یکی از مشتری های شما کم بشه. اگه قبلا قرار گذاشتید که سورس رو هم بدین که هیچ اگه نه که این کارو انجام ندین. طرف پولی که به شما داده فقط برای طراحی این اتوران سی دی بوده مثلا و اگه یه اتوران دیگه می خواد باید پول اونم بده. اما اگه سورس رو بدین شما سفارشهای بعدی رو از دست خواهید داد. - black assassin - ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۲۸
انصراف
انصراف