وای-گیگ WiGig

۲  پاسخ

۵

وای-گیگ استاندارد جدیدی برای انتقال اطلاعات به صورت بی سیم است که وعده سرعتی بسیار بالاتر از فناوری های انتقال بی سیم فعلی را به ما می دهد.

در واقع استاندارهای این روش جدید سال گذشته به مرحله تصویب رسیده است. وای-گیگ از باند ۶۰Ghz برای انتقال اطلاعات استفاده می کند و مدل سه باند اش می تواند همزمان از سه باند ۲.۴ ، ۵ و ۶۰Ghz برای انتقال اطلاعات استفاده کند.

در این صورت شما سرعت انتقال اطلاعات بی سیمی معادل ۷ گیگابیت در ثانیه در اختیار خواهید داشت که هفت برابر سریع تر از استاندارد ۸۰۲.1۱ac است که هنوز منتظر فراگیر شدن اش هستیم و 10 برابر سریع تر از ۸۰۲.1۱n عمل می کند که هم اکنون از آن به صورت گسترده استفاده می کنید. ضمن اینکه این استاندارد با دستگاه های وای-فای حال حاضر نیز سازگاری دارد و با آنها کار می کند.

در این میان شرکت پاناسونیک موفق شده یک چیپ جدید برای WiGig ابداع کند که کمتر از یک وات انرژی مصرف می کند و با این مصرف می تواند به انتقال اطلاعات بی سیم با سرعت ۵ گیگابیت در ثانیه بپردازد.

این مصرف کم انرژی و اندازه کوچک سبب می شود که بتوان از این رادیوی جدید در تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده کرد. با این سرعت می توان در شبکه خانگی یک ویدیو اچ دی را در کمتر از ۱۰ ثانیه از طریق تلفن همراه منتقل کرد.

البته این استاندارد هنوز مشکلاتی را در مسیر دارد. یکی از مهمترین آنها، برد بسیار کوتاه این استاندارد روی باند ۶۰Ghz هست که در حال حاضر حتی از برد بلوتوث هم کمنر است. (تقریبا نصف برد بلوتوث) به خاطر اینکه ملکول های موجود در فضا مانند اکسیژن بر روی آن تاثیر می گذارند. و تا حل این مشکل و استفاده آن در تلفن های هوشمند، مسیر نسبتا طولانی باقی مانده است. هر چند از وای-گیگ همین الان هم در مکان هایی مانند دیتاسنتر ها برای ارتباط های بی سیم بسیار پر سرعت مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع=نارنجی

انصراف
۰

سلام.
از اسمش معلومه و در واقع همونه.من این مطلب رو توی یکی از سایت های اخبار ایرانی خوندم اما یادم نیست کجا بود.
وای گیگ همون وای فای هست اما سرعتش بیشتر اما بردش کمتر.
یعنی به زبون ساده اینترنت رو با سرعت بیشتری به شما ارائه میده و با سرعت خیلی بیشتر میتونید فایل انتقال بدید.
هنوز ایران نیومده و فکر نکنم حالا حالاها بیاد.

پاسخ داده شده ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۱/۰۱/۱۴ muiacir۵،۸۹۷۳۱۵۵۸
انصراف
انصراف