تغییر فرمت هارد اکسترنال از fat۳۲ به ntfs

۱

من یه هارد اکسترنال مدل SAMSUNG خریدم. فرمت این هارد fat۳۲ است، آیا لازمه که این هارد رو به فرمت ntfs تبدیل کنم یا نه؟

پرسیده شده ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۸ hashak۴۴۷۴۲۳
انصراف

۲  پاسخ

۲

دارای این امکانات میباشد از طریق این فرمت میتوانید هم ونیدوزهای ۹۸ و me و هم ویندوزهای xp و ۲00۰ را روی سیستم نصب کنید که در مورد فرمت ntfs‌این مورد فقط به ویندوزهای ۲00۰ و xp ختم میشود.

میتوانید ان را به ntfs تبدیل کنید در حالی که سیستم ntfs قابل برگشت به fat۳۲ نیست . (البته منظور یک درایوست که پر باشد و بدون از دست دادن اطلاعات این کار را انجام دهید)

امکان فرمت فلاپی را دارید و همچنین با یک فلاپی بوت میتوانید به فایلها دسترسی داشته باشید.

با NTFS یاNew Technology File System میتوانید……

میتوانید فایلها را رمز گزاری کنید تا فقط کاربران خاصی از ان استفاده کنند.

از پیکر بندیهای خطاپذیر دیسک مانند Raid۵ یا Mirroring استفاده کنید.

امکان زخیره فایلهای بزرگتر از ۴ GB را داشته باشید.

امکان فرمت پارتیشن های بزرگتر از ۳۲ GB راداشته باشید.

از دسترسی فایلها به وسیله بوت جلوگیری کنید. دارای سیستمی پایدار با اسیب پذیری کمتر نسبت به خطاها و خرابیها باشید.
سازگاری و رفع اشکال

پیش از تصمیم گیری درباره سیستم فایل، باید مسئله سازگاری را مد نظر قرار داد. در کامپیوتر هایی با چند سیستم عامل مختلف (مثلا XP و ۹۸) راه اندازی می شوند، باید سیستم فایل پشتیبانی شده در همه سیستم عامل ها، یعنی FAT۳۲ را انتخاب کرد. چون این سیستم فایل امروزه در بیشتر سیستم عامل ها پشتیبانی می شود (جدول ۱).
جدول ۱- پشتیبانی خانواده ی سیستم عامل های ویندوز از سیستم فایل ها به نقل از [۲.a]

NTFS (Windows XP version)
FAT۳۲

Windows XP
Windows ۲00۰ -> Most of the features
Windows NT ۴.۰ (SP۴ or later) -> Can access some files
Other Operating Systems -> not supported
Windows ۹۸/Me/۲00۰/XP
Windows ۹۵ (OSR ۲)
Other Operating Systems -> not supported

NTFS برای فرمت کردن رسانه های برداشتنی (Removable media - نظیر دیسک فلاپی و CD) قابل استفاده نیست.
در مواقع اضطراری که به هر دلیل راه اندازی سیستم عامل بطور معمول ممکن نیست، در صورت استفاده از دیسک فلاپی راه انداز ، درایوهای NTFS قابل دسترسی نیستند. در این موارد باید از CD راه انداز نصب ویندوز و ابزارهای همراه آن استفاده کرد.
در مورد مشکلات درایوهای NTFS که با ابزارهای ویندوز قابل رفع کردن نباشند، بطور کلی برنامه های کمتری نسبت به FAT۳۲ یافت می شود که بتوانند NTFS ، آن هم جدیدترین نسخه ی آن را ترمیم کنند.
با توجه به تذکرات بالا، در صورت خرابی NTFS که منجر به از کار افتادن سیستم عامل شود، رفع اشکال با مشکلاتی روبرو می شود. بعضی افراد، سیستم عامل خود را بر روی یک درایو FAT۳۲ نصب می کنند. با رفع اشکال درایو FAT۳۲ و راه اندازی سیستم عامل، می توان درایوهای NTFS را رفع اشکال کرد. در این صورت، می توان ویژگی های منحصر بفرد NTFS را برای ذخیره اطلاعات با ارزش بکار گرفت.
ادامه مطلب رو هم بخونین

قابلیت تطابق بهتر NTFS با درایوهای بزرگ

به جز امکانات منحصر به فردی که تنها با استفاده از NTFS قابل دستیابی است، نکات زیر پیرامون کارایی NTFS قابل توجه است.
FAT۳۲ جدول تخصیص فایل های خود را همیشه در ابتدای فضای درایو قرار می دهد. بنابراین به دلیل نیاز مداوم به روز رسانی این جدول، همیشه یک جریمه ی مسافت وجود دارد. اکنون که درایوهای سخت بسیار بزرگ شده اند، این رفت و برگشت واقعا موجب کاهش کارایی می شود. NTFS با استفاده از روش خاصی برای ذخیره فایل ها سعی کرده است کارایی را در این موارد بالا ببرد.
جدول 2- اندازه درایو در سیستم فایل ها به نقل از [۲.a]

NTFS
FAT۳۲

Min. Volume Size
Recommended: ۲0۰ MB *
۵۱۲ MB

Max. Volume Size
۱۶ EB ***
۲ TB
(Windows XP formats up to ۳۲ GB)

  • البته حتی درایوهایی با حجم ۱۰ مگابایت را هم می توان با NTFS فرمت کرد ولی بدلیل فضای سربار بیشتری که NTFS نسبت به FAT۳2 از درایو اشغال می کند، از فرمت کردن پارتیشن های کوچکتر از ۲0۰ مگابایت با NTFS باید پرهیز کرد.

درایوهای کوچکتر از ۵۱۲ مگابایت باید با FAT۱۶ یا FAT۱۲ فرمت شوند.

** ۱ Exabyte = ۱۰۲۴ Terabytes = ۱۰۲۴۱۰۲۴ Gigabytes
نقطه ضعف دیگر FAT۳۲ ذخیره ی ناهوشمندانه فایل بر روی دیسک است به این معنی که به دنبال جای خالی می گردد و فایل را در اولین جایی که پیدا می کند می نویسد و برایش مهم نیست که این فضا برای نگهداری همه ی فایل کوچک باشد و مجبور شود فایل را به چند تکه بشکند و اینجا و آنجای دیسک قرار دهد. به عبارت دیگر، تنها کارایی نوشتن مد نظر است و اصلا مهم نیست که این فایل بعدا قرار است با چه سرعتی خوانده شود. پیامد این امر، بروز مشکلات جدی در زمینه ی چند تکه شدن فایل ها (fragmentation) است که منجر به کاهش بیش از پیش کارایی می شود.
از نقاط ضعفی که در FAT۱۶ وجود داشت و در FAT۳۲ (تقریبا) و NTFS (بطور کامل) رفع شده است، استفاده از کلاسترهای بسیار بزرگ بر روی دیسک های حجیم بود که موجب هدر رفتن زیاد فضای دیسک می شد.

Fat مخفف File Allocatin Table ، جدول تخصیص فضا به فایل . این جدول که در نزدیکیهای ابتدای دیسک سخت ذخیره می شود ، توسط سیستم عامل نگهداری می شود تا فضای مورد استفاده برای ذخیره سازی فایل ها را مدیریت کند . این جدول وظیفه نگهداری فضاهای موجود در دیسک را بر عهده دارد تا سگمنت های خراب غیر قابل استفاده ، علامت گذاری شوند و قسمت های مختلف یک فایل با یکدیگر مرتبط شوند . در واقع هنگام ذخیره داده ها روی دیسک سخت ، سیستم جهت دستیابی به کلاسترهای خالی با Fat مشورت کرده و هم در هنگام اجرا فایل ، Fat را جستجو می کند تا کلاسترهای مرتبط با آن را یافته و اطلاعات ذخیره شده در آن کلاسترها را بخواند . دو نوع Fat اصلی وجود دارد : Fat ۱۶ , Fat۳۲
Fat 16 : این سیستم فایل ، یک سیستم فایل 16 بیتی است ، زیرا کلاستر هایی را تشخیص می دهد که ۱۶ بیت طول ( یا رقم ) دارند . اندازه کلاسترهای Fat بسته به مقدار فضا درایوی است و از آنجا که Fat۱۶ نمی تواند به اندازه Fat۳۲ کلاستر داشته باشد ، برای پوشش دادن به مقدار یکسانی از فضا به کلاسترهای بزرگتری نیاز دارد . Windows XP کلاسترهای ۶۴ کیلو بایتی را برای Fat۱۶ پشنیبانی می کند. چون Fat۱6 فقط 65,۵۳۶ کلاستر را پشتیبانی می کند ، با این سیستم فایل ، حداکثر یک پارتیشن ۴ گیگابایتی را می توان تقسیم بندی کرد .

Fat32 : یک سیستم فایل ۳۲ بیتی است ، می تواند کلاسترهای بیشتری را نسبت به Fat۱۶ آدرس دهی کند . در نتیجه Fat۳۲ می تواند از کلاسترهای کوچکتری برای کارآمدتر کردن سیستم ذخیره سازی ، بهره بگیرد . همچنین بدین مفهوم است که Fat۳۲ می تواند پارتیشنهای بزرگتری را پشتیبانی کند . Fat32 با کلاسترهای ۳۲ بیتی می تواند پارتیشنهایی تا ۸ ترا بایت را پشتیبانی کند .

NTFS مخفف NT File System می باشد . در سیستم فایل fat ، جدول تخصیص فضا ( File Allocation Table ) داشتیم و در اینجا جدول فایل اصلی ( MFT: Master File Table ) داریم . البته MFT بسیار پیچیده تر است . MFT صفات فایل را برای هر فایل ذخیره شده در پارتیشن NTFS ذخیره می کند . ( صفات فایل هر چیزی را که لازم است درباره یک فایل دانست ، توصیف می کند . در NTFS حتی داده های موجود در یک فایل نیز صفت فایل محسوب می شود . اسم ، مکان ، و اطلاعات امنیتی نیز ، از دیگر صفات فایل محسوب می شود ) NTFS در صورت امکان همه صفات فایل را ، شامل داده های فایل ، در MFT ذخیره می کند . ( هر چند در اکثر موارد ، جای کافی برای ذخیره همه صفات در MFT وجود ندارد . در این زمان صفت داده ای به خارج MFT انتقال می یابد . )

MFT بعنوان یک فایل Metadata مشهور است . ( Metadata اساسا داده هایی درباره خود Data است . بعنوان مثال عنوان ، موضوع ، مولف و اندازه یک فایل ، Metadata آن فایل را تشکیل می دهند ) NTFS از فایلهای Metadata برای مدیریت داده های روی پارتیشن بهره می گیرد . بعضی از مهمترین فایلهای Metadata بشرح زیر است :

MFT Mirror : یک نسخه پشتیبان از MFT است . MFT در ابتدای سطح دیسک ذخیره می شود ، در حالیکه MFT Mirror در وسط دیسک قرار می گیرد . و در صورت خراب شدن MFT اصلی می تواند مساله را حل کند . و اطلاعات لازم را برای بازیابی داده ها روی سیستم فراهم کند .
Log File : که Log Journal نیز نامیده می شود ، تغییرات روی سیستم فایل را ثبت می کند . Log File فقط عملیاتی را که انجام می گیرد ثبت می کند ، نه داده هایی که اصلاح می شوند .
Cluster Allocation Bitmap : نقشه ای از پارتیشن را در خود دارد . سیستم می تواند این اطلاعات را برای یافتن کلاسترهای موحود به کار گیرد .

Bad Cluster File : بخشهایی از دیسک را که معیوب شده اند ، علامت گذاری می کند . بدین ترتیب NTFS از کلاسترهای معیوب که در این فایل علامت گذاری شده اند برای ذخیره داده های جدید استفاده نخواهد کرد .

Quota Table : جدول سهمیه ها ، یک خصوصیت جدید در windows ۲00۰/xp با استفاده از این خصوصیت می توانید بعنوان مدیر سیستم ، دایرکتوری ها و زیر دایرکتوری ها را در دیسک سخت کنترل کنید . و میزان مصرف فضای دیسک سخت کاربران مختلف یک کامپیوتر را کنترل کنید .
NFTS می تواند تعداد کلاسترهای بیشتری را نسبت به Fat۳۲ پشتیبانی کند . در نتیجه ، کلاسترهای NTFS عموما کوچک و برای حفظ فضای دیسک سخت ، کارآمد هستند . یکی دیگر از مزایای NTFS پشتیبانی آن برای مجوزهای فایل و دایرکتوری است . این خصوصیت امنیتی ، اطمینان می دهد که فقط کاربران خاصی به فایلها و دایرکتوری ها ی ویژه دسترسی دارند .
در میان آنچه ذکر شد ، سیستم فایل کارآمد NTFS است . چون می تواند برای پارتیشنهای ۲ گیگابایت و بیشتر ، کلاسترهای ۴ کیلو بایتی ایجاد کند ، که بهترین تعادل بین سرعت عمل دیسک سخت و صرفه جویی در فضای دیسک را فراهم می سازد . و در واقع بهترین کارآیی را به سیستم می دهد .
link text

پاسخ داده شده ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۸ baran0013۱،۲۹۹۱۶۲۷
انصراف
۱

از نظر من بهتره که اینکار رو انجام بدید. به دلایل زیر:
۱- پشتیبانی از فایلهای بزرگ
۲- عملکرد بهتر
۳- امنیت بیشتر
۴- پشتیبانی از پارتیشن های با حجم بالا
۵- … و تعدادی دیگر از برتری ها نسبت به FAT۳۲ که با جستجو در اینترنت میتونید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

پاسخ داده شده ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۱/۰۲/۰۸ 2hamed۴،۳۸۷۲۱۳
انصراف
انصراف