انتظارات شما از یک کتاب آموزش برنامه نویسی

۰

سلام و درود بر شما.

شما(مبتدی یا حرفه ای) وقتی یک کتاب آموزش برنامه نویسی می خرید چه انتظاری از این کتاب دارید؟ چه مولفه هایی رو مد نظر قرار می دید برای خرید یک کتاب؟

با تشکر

پرسیده شده ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۳/۱۰/۳۰ mokhtar۱۱
انصراف

۲  پاسخ

۱

سلام
دوست عزیز از اونجایی که من متوجه شدم، شما به نظرم چون خودت دقیقا نمیدونی از کجا شروع کنی این سوال رو پرسیدی.
من به شخصه چند پیشنهاد به شما برای یادگیری و ادامه یادگیری میدم.
۱-توی یادگیری برنامه نویسی عجله نکن، و خودت را بادیگران مقایسه نکن و نذار کسی به تو دانسته هاش رو تحمیل کنه.
۲-اگر مقدمات برنامه نویسی و یا یک زبان برنامه نویسی رو بلدی با کمی تلاش در همان زبان و پیداکردن مهارت بعد ها میتونی زبانهای دیگه رو هم یادبگیری. مثلا من خودم توی دانشگاه زبان C رو بصورت دست و پا شکسته یادم دادن. خودم رفتم و مطالعه کردم و به دنبالش C++ و الان هم C# رو بلدم. چون بعضی کلمات کلیدی فقط تغییر کردن. و مثلا شما دیگه باید وراثت و شی گرایی و این مفاهیم رو درک کنی. اینا رو که فهمیدی میتونی زبان جاوا یا هر زبان دیگه ای رو یادبگیری. چون خود جاوا خیلی به زبان C# نزدیکه. ولی به جای اینکه وقتت رو صرف آموزشهای جورواجور کنی شبل از هر چیز برای خودت پروژه تعرف کن. از پروژه های کوچیک مثلا ده خطی گرفته تا پروژه ها و ایده هایی که میتونه برات درآمد زا باشه.
۳- کمی که جلو بری خودت بهتر میتونی بفهمی که چه کتابی بخری و چه قسمتهاییش برات مفیده. مثلا من یه مدت نیاز داشتم که در باره شی گرایی بدونم اوایل دنبال منابع فارسی توی اینترنت بودم(بخاطر گران بودن کتابهای کاغذی) و بعد از اون که مفاهیم ابتدایی رو که فهمیدم توی سایتهای بزرگی چون STACKOVERFOLLOW و مایکروسافت و تمام منابع اصلی هر زبان مشکلاتم رو حل میکنم.ما توی ایران یه کتاب ۳000 صفحه ای تخصصی مثلا شبکه مایکروسافت با فونت ریز رو ترجمش میکنیم به یه کتاب ۵0۰ صفحه ای با فونت درشت و داخل صفحات کوچکتر و تصاویر بزرگتر و با حاشیه های سفید بیشتر. خب این مارو عقب میندازه.
۴- اگر خیلی خیلی مبتدی هستی با رفتن به یه کلاس برنامه نویسی پیش یه آدم حرفه ای شروع کن. قرار هم نیست تمام عمرت رو مثل بعضیا بری کلاس، از خودت و وقتت مایه بذار. منابع انگلیسی و فارسی به اندازه کافی توی اینترنت هست. نمونه کد و برنامه های نوشته شده زیاد هست.
۵-تا میتونی از برنامه های نوشته شده از قبل (نمونه کد و نمونه برنامه) استفاده کن.اینترنت مال ما برنامه نویس هاست و به اندازه کافی توش مقاله و کد گذاشتیم.
۶- نیازی نیست برای نوشتن یک برنامه خاص تمام امکانات یک زبان رو یاد بگیری. همین که کارت راه بیفته عالیه. مثلا پایگاه داده و روشهای اتصال برنامه به دیتابیس رو یادبگیر ولی حتی اگر از روشهای خیلی ابتدایی و غیر بهینه استفاده کردی بذار کارت پیش بره. و بعدا خودت از روشهای بهتر و بهینه تری استفاده میکنی و یاد میگیری.
۷-کمی که پیش رفتی و از آب و گل دراومدی خودت دیگه چشم و گوشت باز میشه و بهتر انتخاب میکنی که طبق نیازت سراغ چی بری. مثلا برنامه نویسی موبایل، تحت وب، تحت ویندوز، پایگاه داده و یا … . البته میتونی همه اینها رو کار کنی. تجربه و نیاز جامعه خودش هدایتت میکنه.
۸-همیشه تمرین کن و مداومت داشته باش. برنامه نویسی رو به یک مکانیکی تشبیه کن. تو باید اول بدونی که مثلا آچار نمره چند چه شکلیه، آچار فلان چیه؟ کارتر روغن چیه؟ موتور چیه و الی آخر. اونی که باید از این ها یک تعمیر کار بسازه تنها فهمیدن این چیزها نیست بلکه باید یادبگیری و تجربه کسب کنی که چطور با ترکیب اینها مشکلات رو برطرف کرد و کار رو انجام داد. توی برنامه نویسی هم شما یادمیگری که متغیر و پایگاه داده و تکست باکس و لیست و شی گرایی و … چیه ولی ازت برنامه نویس نمیسازه. اونی برنامه نویس هست که باید همه اینهارو طوری کنار هم بذاره که یک هدف خاص رو دنبال کنن.
۹-برنامه نویسی همش کدنوشتن نیست، باید موضوع رو تحلیل کنی. خیلی از کسانی که در سمت یک مدیر یا تحلیلگر حتی یک خط کد نمی نویسن ولی پولها به جیب میزنن.تجزیه و تحلیل ۸0 درصد و برنامه نویسی ۲۰ درصد یک پروژه رو تشکیل میده.(البته آمار دقیق نیست)
۱۰- و در انتها چیزی که باعث میشه تو توی دو سه سال بتونی با یک برنامه نویس ده ساله رقابت کنی خلاقیت هست. بیاد بسپار: “خلاقیـــــــــــــــــــــــــــــــــــت”
امیدوارم به شما و دوستانی که همچین سوالی دارن کمک کرده باشم که بتونن روی پای خودشون واسن. و آینده خودشون رو بسازن.موفق باشید.

پاسخ داده شده ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۳/۱۲/۰۷ Hatam۱۱۱
انصراف
۰

سلام
من همیشه کتاب هایی را ترجیح میدهم که به بصورت پروژه ای و در قالب مثال برنامه نویسی را آموزش دهند.

پاسخ داده شده ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۳/۱۱/۱۵ Shekoofeh۱
انصراف
انصراف