چرا بعضی از توزیع‌های لینوکس مثل اوبونتو، از MP۳ به صورت پیش فرض پشیتبانی نمی کند؟

۳

چرا توزیع محبوب لینوکس مثل اوبونتو به طور پیش‌فرض قادر به پخش mp۳ نمی‌باشد؟ آیا این یک نقیصه برای سیستم عامل به حساب نمی‌آید؟

انصراف

۳  پاسخ

۵

علت اینه که Ubuntu نمی تونه محتوای Patent شده رو Distribute کنه و شما باید خودتون Codec های لازم رو نصب کنین.

در ضمن این یک نقیصه نیست. قانون باید در هر صورت رعایت بشه همونطوری که مایکروسافت هم بارها محکوم به پذیرش قانون شده و از انحصارش جلوگیری شده.

کیوان عزیز چون بعضی از توزیع‌ها مثل مینت از پخش MP۳‌ پشتیبانی می‌کنند صورت سوال رو اصلاح کردم. - moallemi - ۱۳:۳۶ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۸
ببخشید درست متوجه نشدم، چرا پلیرها اپن‌سورس می‌توانند این نوع محتوا رو پخش کنند؟ - egza - ۱۳:۴۷ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۸
ببینین این یه بحث قانونیه. نمی دونم چقدر با قوانین Patent مخصوصا در ایالات متحده آشنایی دارین. نرم افزارها دارای یک سری قوانین هستند همینطور یک سری استراتژی ها و همچنین مجوزها. Ubuntu از نظر استراتژیک برای اراپه این توزیع لینوکس نمی تونه چیزهایی که Patent دارن و به نوعی Propertiey هستند رو به صورت پیش فرض ارایه کنه. به همین دلیل هم خیلی از درایورهای سخت افزاری به صورت پیش فرض در اون قرار نگرفتن. توزیع های دیگه یا پخش کننده ها استراتژیهای متفاوتی دارن و مشکلی از این نظر نیست. - keyvan - ۱۴:۳۰ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۸
انصراف
۱

بصورت ساده، فرمت mp۳ یک کدک آزاد نیست در نتیجه این کدک بصورت پیش فرض در همه توزیع ها مورد استفاده قرار نمیگیره

پاسخ داده شده ۱۳:۴۴ - ۱۳۸۹/۰۵/۰۹ itline۱،۹۰۷۱۱۳۲۰
انصراف
۰

خب می تونی به جای خود اوبونتو -که به نظر میاد خیلی چیزهای{غیر آزاد} رو کم داره- از Super OS استفاده کنی. خیلی از چیزها رو داره و ظاهرش هم هیچ فرقی با اوبونتو نداره.

پاسخ داده شده ۱۱:۲۴ - ۱۳۸۹/۱۱/۱۲ abtin۱۲
انصراف
انصراف