قوانین و مقررات

بند اول. داناترین وب سایت پرسش و پاسخ درباره فناوری اطلاعات است، ایجاد هرگونه محتوا خارج از موضوع سایت در آن ممنوع است و با آن بر اساس قانون تخلفات محتوایی و کاربری برخورد خواهد شد.

بند دوم. پرسش‌ها، پاسخ‌ها و نظرات در داناترین باید به زبان فارسی باشند، ارائه پرسش، پاسخ یا نظر که صرفاً انگلیسی یا فینگلیش باشد تخلف محسوب شده و با آن بر اساس قانون تخلفات محتوایی و کاربری برخورد خواهد شد. همچنین پاسخ یا نظرات سوالات نباید صرفاً کپی شده مطالب سایت‌ها و وبلاگ‌ها و منابع باشد.

بند سوم. پرسیدن هرگونه سوال درباره هک، کرک، موضوعات مربوط به ماهواره یا درخواست فیلترشکن در داناترین ممنوع است. با محتوای حاوی مصادیق این بند و منتشرکنندگان آن بر اساس قانون تخلفات محتوایی و کاربری برخورد خواهد شد.
توضیح: سوالاتی که مخاطب زیاد داره چرا بسته میشه؟

بند چهارم. کاربری که اقدام به پرسیدن یک سوال می‌کند حق انتخاب بهترین پاسخ برای آن سوال را دارد، در صورتی که ۲۴ ساعت بعد از ارائه بهترین پاسخ، کاربر اقدام به انتخاب بهترین پاسخ نکرد، مدیران می‌توانند نسبت به انتخاب بهترین پاسخ اقدام نمایند.
توضیح: چرا باید پاسخ داده شده به سوالمان را به عنوان بهترین پاسخ انتخاب کنیم؟

بند پنجم. پرسیدن پرسش تکراری در داناترین مشمول قانون تخلفات محتوایی و کاربری می‌شود.
توضیح: چرا پرسش‌های تکراری در داناترین بسته می‌شوند؟

بند ششم. مدیران سایت حق دارند به منظور حفظ کیفیت سایت اقدام به ویرایش پرسش‌ها، پاسخ‌ها و نظرات کنند. این ویرایش در حوزه‌هایی نظیر ویرایش ظاهری (شامل حذف کاراکترهای اضافی، اشکالات املایی و انشایی و ...) و یا ویرایش نوعی (مانند تبدیل پاسخ‌ها به نظرات، لغو ویکی، تبدیل پرسش‌ها به مطلب ویکی و ...) و یا ویرایش به منظور جستجوپذیری بهتر (شامل اصلاح عنوان پرسش، تگ‌ها و ...) خواهد بود.

بند هفتم. به ازای فعالیت مثبت به کاربران، مدیران می‌توانند به آن‌ها امتیاز تشویقی بدهند، تصمیم گیری درباره مقدار و بازه زمانی و واجدین شرایط برای اعطاء این امتیازهای تشویقی به عهده تیم داناترین است.

بند هشتم. پرسش‌های موضوعی/مقاله‌ای در داناترین توسط مدیران یا کاربری که پرسش را مطرح کرده به مطلب ویکی تبدیل می‌شوند.
توضیح: منظور از ویکی یا Wiki Community در سایت داناترین چیست؟

بند نهم. حد نصاب مربوط به فعالیت‌های مختلف در داناترین نظیر رای دادن، کسب مدال‌ها و ... بسته به شرایط ممکن است تغییر کند، اما امتیازات و مدال‌های اعطاء شده به کاربران در صورتی که مرتکب تخلفات مندرج در قانون تخلفات محتوایی و کاربری نشده باشند، از آن‌ها پس گرفته نمی‌شود.

بند دهم. قانون تخلفات محتوایی و کاربری: موارد زیر شامل تخلف محتوایی می‌شوند و در قبال آنها برخوردهای مشخص شده انجام خواهد شد. بدیهی است به منظور مقابله بهتر با تخلفات محتوایی و کاربری، به مشارکت کاربران سایت در گزارش تخلفات نیاز است.

  1. ۱.مطالب خارج از موضوع فعالیت سایت داناترین به هر شکل و عنوان حذف خواهند شد. به کاربرانی که اقدام به نشر اینگونه محتوا در سایت می‌کنند یک مرحله تذکر داده شده و در مرحله دوم تعلیق فعالیت به مدت یک هفته و در صورت تکرار، تعلیق دائمی فعالیت در داناترین برای آن‌ها اعمال خواهد شد.
  2. ۲.ارائه مطالب اسپم به قصد معرفی، تبلیغ محصولات تجاری یا غیرتجاری یا سایت‌ها و اشخاص و یا اتلاف منابع داناترین تخلف محسوب شده و ضمن حذف آن، به منتشرکننده آن در دو مرحله تذکر به همراه کسر ۲۰۰ امتیاز و در مرحله سوم تعلیق یک هفته و در صورت تکرار، تعلیق‌های یک ماهه به همراه کسر ۵۰۰ امتیاز اعمال خواهد شد. تگ‌های اسپانسر از این موضوع مستثنا هستند.
  3. ۳.درخواست هک، کرک یا فیلترشکن به هر شکل و عنوان حذف خواهد شد. به کاربرانی که اقدام به نشر اینگونه محتوا در قالب پرسش یا پاسخ یا نظر کنند در دو مرحله تذکر داده شده و در هر مرحله ۱۰۰ امتیاز کسر می‌شود. در مرحله سوم تعلیق فعالیت به مدت یک هفته به همراه کسر ۳۰۰ امتیاز و در صورت تکرار تعلیق‌های یک ماهه به همراه کسر ۵۰۰ امتیاز برای هر تخلف درباره آن‌ها اعمال می‌شود.
  4. ۴.پرسش‌های تکراری: به منظور جلوگیری از اتلاف وقت کاربران، پرسش‌های تکراری توسط مدیران بسته می‌شوند و در آن‌ها لینکی به پرسش اصلی ایجاد می‌شود.
  5. ۵.مطالب توهین آمیز یا مسخره کردن اشخاص حقیقی و حقوقی به هر شکل وعنوان حذف شده و به کاربرانی که اقدام به نشر اینگونه محتوا در سایت می‌کنند ضمن کسر ۵۰۰ امتیاز یک مرحله تذکر داده شده و در صورت تکرار در مرحله دوم، تعلیق فعالیت یک ماهه و در مرحله سوم تعلیق دائمی اعمال خواهد شد.
  6. ۶.کاربرانی که با ایجاد اکانت‌های مختلف یا به روش‌های غیرقانونی دیگر در جهت کسب امتیاز و مدال برمی‌آیند متخلف شناخته شده و بعد از یک اخطار، در صورت ادامه فعالیت غیرقانونی، امتیاز آن‌ها صفر و فعالیت آن‌ها به مدت یک ماه تعلیق می‌گردد و در صورت تکرار فعالیت آن‌ها به صورت دائمی معلق خواهد شد.
  7. ۷.پرسش‌های ناقض کپی رایت بسته شده و پاسخ‌ها و نظرات حاوی مطالب و لینک‌های ناقض کپی رایت توسط مدیران ویرایش می‌شوند.
  8. ۸.پرسش‌های کلی و پرسش‌هایی که حالت نظرسنجی دارند و پاسخ مشخصی ندارند یا نمی‌توانند داشته باشند توسط مدیران سایت بسته می‌شوند.
  9. ۹.پرسش‌های بحث برانگیز که در حوزه فناوری اطلاعات اما مرتبط به مسائل سیاسی و اجتماعی نظیر تصمیمات دولتی در حوزه فناوری اطلاعات و ... باشند و باعث به حاشیه کشیده شدن فعالیت کاربران سایت شوند حذف می‌شوند.
  10. ۱۰.مطالبی که تحت عنوان پرسش، پاسخ یا نظرات گمراه کننده منتشر می‌شوند توسط مدیران ویرایش و در صورت لزوم بسته می‌شوند.